اجتماعتیتر

تشریح جزئیات اولین نمایشگاه تخصصی محصولات عفاف و حجاب

نشست خبری اولین نمایشگاه تخصصی محصولات عفاف و حجاب پیش از ظهر امروز (دوشنبه ٩تیرماه) در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

نشست خبری اولین نمایشگاه تخصصی محصولات عفاف و حجاب پیش از ظهر امروز (دوشنبه ٩تیرماه) در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

سیده مرضیه شفاپور (دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس) در این نشست با تشریح جزئیات این نمایشگاه گفت: طبق برنامه که در کارنامه کارگروه ساماندهی مد و لباس پیش‌بینی کردیم، ‌یکی از رویدادهای مهم اولین نمایشگاه تخصصی عرضه محصولات عفاف و حجاب است. با توجه به اینکه در تقویم و رویداد ملی خودمان هفته‌ای را به نام عفاف و حجاب داریم، این برنامه را برای آن مناسبت خاص برنامه‌ریزی کردیم.

شفاپور یادآور شد: معمولا هر سال در نمایشگاه قرآن، بخشی جنبی برای عفاف و حجاب اختصاص می‌یافت که علیرغم برگزاری خوبش، چندان خاصیت یک نمایشگاه تخصصی را نداشت. چون به صورت جنبی دیده می‌شد و از سویی، تنها محلی بود برای اینکه مردم برای خرید مایحتاج‌شان در این زمینه مراجعه کنند. اما ما با دید تخصصی‌تر به این مقوله نگاه کردیم و شورای سیاست‌گذاری را تشکیل دادیم.

او با اشاره به تقویم این رویداد گفت: از اسفند سال گذشته برنامه‌ریزی لازم را برای برگزاری این نمایشگاه آغاز و اواخر اردیبهشت فراخوانی برای ارائه آثار طراحان در زمینه عفاف و حجاب منتشر کردیم. چون اولین نمایشگاه تخصصی بود، تعداد آثار رسیده به دبیرخانه حدود ۵۰۰ طرح بود که از میان آنها دست به گزینش زدیم؛ چون بسیاری از آثار نگاه بازاری داشتند و فاقد وجهه‌ای بودند که در فراخوان بر آن تاکید داشتیم.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس خاطرنشان کرد: در نهایت حدود ۲۰۰ طرح بسیار خوب از میان آثار رسیده به دبیرخانه نمایشگاه انتخاب شد.

شفاپور با اشاره به اینکه اولین نمایشگاه تخصصی محصولات عفاف و حجاب در سه بخش ‌بخش رقابتی، عرضه محصولات و علمی ترویجی برگزار می‌شود، تشریح کرد: در بخش علمی ترویجی، نگاهی تخصصی به آموزش داریم؛ در همین راستا پذیرای مقالات و پایان‌نامه‌هایی بودیم که در حوزه حجاب نوشته شده و راهکارهایی از سوی دست‌اندرکاران‌شان ارائه شده بود؛ که از میان این آثار رسیده به دبیرخانه نمایشگاه، بهترین را انتخاب و مورد حمایت مالی قرار خواهیم داد.

او ادامه داد: در بخش رقابتی، ‌طراحان طرح‌هایی را در زمینه چادر و لباس‌های پوشیده و لباس اجتماع طراحی کردند که مورد ارزیابی داوران قرار خواهد گرفت و بهترین‌های این بخش هم معرفی می‌شوند.

شفاپور با اشاره به برنامه‌های بخش جنبی نمایشگاه، از مسابقه ایده تا اجرا یاد کرد و گفت: برای شرکت در این بخش ۲۰ گروه اعلام آمادگی کرده بودند که ۱۵ گروه واجد شرایط اعلام شدند. این گروه‌ها که هر کدام سه عضو دارند قرار است در مسابقه شرکت کرده و طراحی و برش و دوخت را انجام دهند تا در نهایت یک گروه برگزیده معرفی شود.

او تجلیل از پیشکسوتانی که در حوزه عفاف و حجاب کار کرده‌اند و رونمایی از آخرین دستاوردهای عفاف و حجاب را از دیگر برنامه‌های اولین نمایشگاه تخصصی محصولات عفاف و حجاب عنوان کرد.

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس همچنین یادآور شد: با توجه به شرایط کشور، علاوه بر بخش‌های اصلی و جنبی، مسابقه طراحی ماسک را هم برای کرونا برگزار و نفرات اول تا سوم را انتخاب کردیم که در نمایشگاه معرفی و تجلیل می‌شوند.

شفاپور با اشاره به زمان‌بندی برپایی نمایشگاه گفت: با نامه‌نگاری‌هایی که با ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت داشتیم، تاکنون مشکلی در راستای برگزاری نمایشگاه پیش نیامده اما قطعا طبق دستورالعمل‌هایی که به ما ابلاغ می‌شود عمل خواهیم کرد. حتی اگر شرایطی پیش بیاید که امکان برگزاری نمایشگاه به شکل فیزیکی مقدور نباشد، تدابیر لازم را برای برگزاری نمایشگاه مجازی اندیشیده‌ایم.

یادآور می‌شود، کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور همزمان با هفته عفاف و حجاب و مشارکت جمعی از هنرمندان و فعالان این عرصه، به منظور دستیابی به سبک زندگی اسلامی و فعال‌سازی همه ظرفیت‌های موجود حوزه طراحی و تولید، برای ایجاد جهش در تولید کشور اولین نمایشگاه تخصصی عفاف و حجاب را از ۱۸ تا ۲۴ تیر ماه برگزار می‌کند.

این نمایشگاه همه‌روزه از ساعت ۴ بعد از ظهر الی ۱۰ شب در شبستان ۱ و ۲ مصلی امام خمینی تهران میزبان علاقه‌مندان است.

منبع: ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن