بین الملل

واکنش‌ها به نتایج انتخابات عراق؛ از استقبال تا اعتراض برخی احزاب سیاسی

نتایج اولیه انتخابات روز گذشته اعلام شد و تعداد کرسی های کسب شده از سوی گروه‌های سیاسی در اولین انتخابات پارلمانی زودهنگام مشخص شد که واکنش‌هایی را به همراه داشت.

به گزارش خبرهشت به نقل از تسنیم، السومریه نیوز به تعداد کرسی‌های کسب شده از سوی گروه‌های سیاسی در اولین انتخابات پارلمان زودهنگام عراق پس از سال 2003 اشاره کرد.
طبق گزارش این رسانه عراقی، بر اساس نتایج اولیه اعلام شده از سوی کمیساریای عالی مستقل انتخابات، جریان صدر با 73 کرسی، در صدر قرار دارد و به دنبال آن ائتلاف تقدم با 38، ائتلاف دولت قانون با 37، حزب دموکرات کردستان با 32، ائتلاف کردستان با 17، اتحادیه مهینی کردستان با 15، ائتلاف عزم با 15، ائتلاف فتح با 14، جنبش امتداد با 9، الجیل الجدید با 9، اتحاد اسلامی با 4، جنبش بابلیون با 4، تصمیم با 3، جریان حکمت با 2 و ائتلاف النصر با 2 کرسی در رتبه های بعدی قرار دارند.
واکنش رهبران احزاب و مقامات عراق به نتایج انتخابات
رهبران احزاب و مقامات عراقی به این نتایج واکنش نشان دادند.
تبریک الکاظمی به برندگان انتخابات
«مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به برندگان تبریک گفت و ابراز امیداری کرد که پارلمان آتی، مجلسی کاری و سازنده باشد.
وی با انتشار توئیتی گفت: به همه افرادی که به مجلس راه یافتند و نیز گروه‌های سیاسی که پارلمان آتی را تشکیل می‌دهند، مراتب تبریک خود را ابراز می‌دارم و امیدوارم که شاهد مجلس اهل عمل، سازنده و حامی کشور باشیم.
واکنش «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق
«برهم صالح» رئیس جمهوری عراق گفت: به همه برندگان انتخابات و گروه‌های صدر نشین تبریک می‌گویم. امیدواریم که پارلمانی برگرفته از اراده ملت شکل گیرد و خواسته‌های مردم را برآورده سازد. امیدواریم که دولتی فعال تشکیل شود که منافع عالی کشور را تامین کند و خادم ملت حامی حاکمیت عراق باشد.
مقتدی صدر پس از پیشتازی چه گفت؟
مقتدی صدر رهبر جریان صدر پس از پیشتازی در انتخابات پارلمانی طبق نتایج اولیه گفت: از این به بعد جایی برای فساد و مفسدان در عراق نیست. سلاح منحصرا باید در دست دولت باشد. امروز، روز پیروزی اصلاحات است.
وی افزود: هر فاسدی مورد مجازات خواهد شد و فساد را از بین خواهیم برد. ما در راستای افزایش ارزش دینار عراق حرکت خواهیم کرد.
واکنش مدیر دفتر المالکی
«هشام الرکابی» مدیر دفتر رسانه ای نوری المالکی اعلام کرده است که با برخی از گروه‌های شیعه، سنی و کرد تفاهماتی داریم و به دنبال آغاز مذاکراتی برای تشکیل فراکسیون بزرگ تر هستیم.
برخی از منابع نزدیک به «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون از احتمال ائتلافی با ترکیب زیر سخن گفته اند: ائتلاف دولت قانون با 37، عزم با 15، فتح با 14، کلدانیان با 5، حقوق، اقتدار هر کدام با یک کرسی و در مجموع 73 کرسی خبر دادند.
واکنش بارزانی
«مسعود بارزانی» رئیس حزب دموکرات کردستان عراق به کسب کرسی‌های این حزب در پارلمان عراق طبق نتایج اولیه واکنش نشان داد و از کردها خواست که در راستای وحدت برای تحقق منافع مشترک پس از موفقیت روند انتخابات، حرکت کنند.
وی افزود: روابط میان اقلیم و عراق باید بر اساس مشارکت واقعی باشد.
واکنش حکیم به نتایج انتخابات: همگی برای جلب اعتماد عمومی گام بردارند
عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق هم مراتب تبریک خود را به برندگان انتخابات اعلام کرد و گفت: از همه آنها می خواهیم که در راستای خدمت به کشور و ملت عراق حرکت کنند. امیدواریم که همه نامزدهای پیروز در راستای وضع قوانینی گام بردارند که خواسته های ملت را برآورده سازد و در راستای اعتماد سازی حرکت کنند.
اعتراض «هادی العامری» به نتایج انتخابات: از آراء خود دفاع می‌کنیم
علاوه بر احزابی که از نتیجه انتخابات استقبال کردند، برخی احزاب هم نسبت به نتیجه آن اعتراض داشتند.
هادی العامری، رئیس ائتلاف الفتح عراق که 14 کرسی در انتخابات پارلمانی اخیر این کشور به دست آورده، گفت که نتایج انتخابات را قبول ندارد.
او امروز سه شنبه در بیانیه‌ای بسیار کوتاه گفت:‌ «ما این نتایج ساختگی را به هر قیمتی که باشد، قبول نمی‌کنیم و از آرای نامزدهای خود در ائتلاف (الفتح) و رأی دهندگان با قدرت دفاع خواهیم کرد.»
واکنش یک مقام حزب‌الله عراق به نتایج انتخابات
مسئول امنیتی مقاومت اسلامی «کتائب حزب الله» عراق نیز در واکنش به نتایج این انتخابات گفت که آنچه در انتخابات یکشنبه رخ داد، بزرگترین «عملیات فریب و دور زدن مردم در تاریخ معاصر» است.
ابوعلی العسکری گفت: «ما با قاطعیت کامل، امور را به مسیر درستش برمی‌گردانیم. هرگز اجازه نخواهیم داد کسی ستم کرده یا تلاش کند که فرزندان عراق را تحقیر کند.»
او از «برادران» در کتائب حزب الله خواست خود را برای مرحله حساسی که نیازمند حکمت و پیگیری دقیق است، آماده باشند.
این عضو کتائب حزب الله عراق گفت که «الحشد الشعبی عراق هدف اصلی (از این انتخابات) است و بیعانه ذبح الحشد الشعبی به کسی که خواهان کرسی‌های پارلمان است، پرداخت شده است.»
ابوعلی العسگری ائتلاف‌های الفتح، قوی الدوله الوطنیه (به ریاست عمار حکیم) و «العقد الوطنی» (فالح فیاض) و «حرکه حقوق» (کتائب حزب الله) را خطاب قرار داد و گفت که «مطمئن باشید حقی که خواهان داشته باشد، ضایع نخواهد شد و پیروزی از آن شما خواهد بود.»
واکنش سازمان ملل به نتایج انتخابات عراق
سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای درباره انتخابات پارلمانی عراق بر حمایت کامل خود از دولت و ملت عراق تاکید کرد.
«استفان دوجاریک»، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل در بیانیه‌ای گفت: دبیرکل سازمان ملل تصمیم زنان و مردان عراق در بیان آرای خود از طریق صندوق های رای در دهم اکتبر را ستایش می‌کند.
دوجاریک در ادامه از تلاش‌های بسیار نهادهای انتخاباتی و امنیتی ذی ربط برای تضمین برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی که ملت عراق در تلاش برای اصلاحات و تحقق آینده ای بهتر هستند، قدردانی کرد.
وی افزود که دبیرکل سازمان ملل از همه طرف‌های ذی‌ربط می‌خواهد که برای حل هرگونه نزاع احتمالی از طریق راه‌های پیش‌بینی در قانون با تحمل و احترام به زمان‌بندی‌های انتخاباتی اقدام کنند تا با تشکیل دولت در اسرع وقت، روند انتخابات را تکمیل کنند.
دبیرکل سازمان ملل تاکید کرد که سازمان ملل متحد کاملا به حمایت از دولت و ملت عراق متعهد خواهند ماند.
یونامی: انتخابات پارلمانی عراق وسیله‌ای برای تحقق اهداف اساسی است
هیئت سازمان ملل برای مساعدت عراق (یونامی) تاکید کرد که انتخابات پارلمانی عراق وسیله‌ای برای تحقق هدف اساسی است که همان بهبود حکمرانی در کشور است.
در بیانیه یونامی آمده است بارها تاکید کرده‌ایم، انتخابات به خودی خود هدف نیست، وسیله‌ای برای تحقق یک هدف است، و آن هدف بهبود حکمرانی در کشور است، مردم عراق شایسته کمتر از این نیستند و زمان اصل مساله است.
یونامی افزود: دهم اکتبر روزی برای همه عراقی‌هاست، خوشحالیم که ببینیم انتخابات بدون مشکل پیش رفت و شاهد پیشرفت‌های فنی و اجرائی بسزایی بود، اگر چه مشارکت مردم برای بسیاری ناامید کننده بود.
هیئت سازمان ملل برای مساعدت عراق اشاره کرد که این نیز مهم است که بدانیم اهمیت انتخابات به تحقق خواسته‌ای است که عراقی‌ها به مدت دو سال، آن را بیان کردند و اینکه این انتخابات، پنجمین انتخابات در تاریخ دموکراسی جوان عراق است.
این هیئت همچنین تاکید کرد که سازمان ملل در کنار همه عراقی‌ها قبل و طی انتخابات مانده است و به ایستادگی خود طی روزهای آتی نیز ادامه می‌دهد.
یونامی ضمن شایسته ستایش خواندن فعالیت جدی کمیساریای عالی مستقل انتخابات در ساماندهی انتخابات دیروز، تلاش‌های بسیار نیروهای امنیتی عراق در روز رای گیری را ستود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن