بازار و بورس

سناریوی جدید برای رئیس سازمان بورس

در حالی که از حامد سلطانی نژاد به عنوان گزینه نهایی سازمان بورس و اوراق بهادار نام برده می‌شد، شنیده‌ها حاکی است گزینه انتخابی احسان خاندوزی فرد دیگری است.

به گزارش خبر هشت به نقل از صدای بورس بعد از فراز و نشیب‌های بسیار سرانجام مجید عشقی، قائم مقام بورس کالای ایران، محسن خدابخش، فرج‌زاده، علیرضا ناصر پور، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا و مسعودی فر به عنوان اعضای هیئت مدیره شورای بورس اوراق بهادار تعیین شدند.
پیش تر گفته می‌شد علی سعیدی به عنوان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب خواهد شد، این گزینه ریاست سازمان بورس اکنون به شورای عالی بورس رفته است . بعد از وی و تا چند ساعت پیش گزینه مسجل برای ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار توسط فعالان بازار سرمایه، حامد سلطانی نژاد بود، اما در تغییری ناگهانی، چرخشی در انتخاب رئیس جدید سازمان بورس شنیده می‌شود و آن اینکه مجید عشقی، قائم مقام مدیرعامل بورس کالای ایران به سمت ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار دست خواهد یافت.

مجید عشقی را بشناسید

مجید عشقی، قائم مقام مدیرعامل بورس کالای ایران، متولد سال ۵۸ و دکترای مالی از دانشگاه پیام نور تهران است. وی دانش آموخته دانشگاه امام صادق در مقطع کارشناسی ارشد است. عضویت در هیأت مدیره بورس کالای ایران، هیأت مدیره شرکت‌هایی مانند تأمین سرمایه لوتوس پارسیان و سرمایه‌گذاری نور دنا بخشی از رزومه وی است.

عشقی همچنین در کارگزاری تدبیرگران فردا، سرمایه گذاری پویا، گروه توسعه سیستم سانای شرق، سرمایه گذاری تدبیر ارزش، توسعه اقتصاد بین الملل آینده، سرمایه گذاری مهرگان سرمایه پارس، صندوق سرمایه گذاری مشترک پیروزان، سامان تجارت تدبیر ایرانیان، گروه توسعه اقتصاد، کارآفرینان دامون، کارگزاری بانک پاسارگاد عضو هیات مدیره بوده است.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم جابجایی منصب‌ها هم آغاز شد و در آخرین تغییر مهم اقتصادی تاثیر گذار بر بازار سرمایه، علی صالح آبادی که ۱۰ سال بر صندلی ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار تکیه زده بود به عنوان رئیس کل بانک مرکزی معرفی شد و سپس تغییر دهقان دهنوی، رئیس فعلی سازمان به عنوان گزینه بعدی تغییر بیشتر بر سر زبان‌ها افتاد آن هم در شرایطی که دوره هیات مدیره فعلی به پایان رسیده است.
دهقان دهنوی رفتنی شد
در حالی که اسامی متعددی در این چند هفته به عنوان جایگزین احتمالی معرفی می‌شود؛ محمدعلی دهقان دهنوی هفته پیش در پاسخ به پرسش صریح یکی از فعالان بازار در گروهی تلگرامی درباره ابقا و یا رفتن خود از سازمان پاسخ داد: “همان طور که می دانید دوره هیات مدیره سازمان ۵ سال است و افرادی که در میانه دوره جایگزین می شوند بقیه همان دوره را ادامه می دهند. این دوره از چند ماه قبل به پایان رسیده است و صرفا به دلیل تغییر دولت و به تبع آن تغییر وزیر اقتصاد به عنوان رئیس شورای عالی بورس، تعیین تکلیف به تاخیر افتاده است.”

وی در ادامه تصریح کرد: ” آقای دکتر خاندوزی روز پنجشنبه ۸ مهرماه به من اطلاع دادند که برنامه شان تغییر تیم مدیریتی سازمان بورس است. من هم از همان روز پیگیر هستم که این اتفاق زودتر بیفتد. حتی مصر بودم که طبق برنامه، {جلسه} شورای عالی بورس همین هفته تشکیل شود ولی امکان برگزاری فراهم نشد. امیدوارم هرچه زودتر اتفاق بیفتد. از نظر من تغییر رئیس سازمان بورس در انتهای دوره ۵ ساله باید یک امر عادی تلقی شده و نباید اینقدر بدان پرداخته شود. بازار سرمایه هم فکر می کنم آنقدر بزرگ شده که این رفت و آمدها بر آن تاثیری نداشته باشد لذا از همه دوستان تقاضا دارم به این حواشی نپردازند”.
با این جواب صریح حالا تنها باید منتظر اعلام نام نهایی رئیس جدید بود، رئیسی که بسیاری معتقدند با توجه به حضور علی صالح آبادی در بانک مرکزی ، تعاملی دوسویه و البته آسان با هم خواهند داشت. صدای بورس در ادامه به معرفی نام های بر سر زبان افتاده و سبقه کاری آنها خواهد داشت.

از بین گزینه‌های احتمالی، محسن خدابخش، علی سعیدی و حامد سلطانی‌نژاد به عنوان گزینه های تصدی‌گری ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار، هر سه دانش آموخته امام صادقی هستند. علی سعیدی به عنوان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب خواهد شد، این گزینه ریاست سازمان بورس اکنون به شورای عالی بورس رفته است.

محسن خدا بخش کیست؟

محسن خدابخش دکتری حقوق مالی از دانشگاه امام صادق دارد. وی بیش از ۷ سال به عنوان مدیر ارشد سمت مدیریت تسویه وجوه معاملات اوراق بهادار و بورس کالای شرکت سپرده گذاری را بر عهده داشت و اکنون سرپرست معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس است.

از جمله برنامه‌های این مدیر ارشد بازار سرمایه در زمانی است که به عنوان سرپرست معاونت نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس انتخاب شد عبارتند از: حرکت در مسیر قانون، تلاش برای به‌روزرسانی قوانین و مقررات بازار سرمایه برای پاسخگویی به نیازهای بازار در راستای افزایش کارآیی بازار سرمایه کشور، تعامل سازنده با بورس‌ها و نهادهای خود انتظام بازار سرمایه به منظور ارتقای عملکرد بازار سرمایه، حمایت از برنامه‌های توسعه‌ای بورس‌ها، تدوین استراتژی میان‌مدت و بلند مدت به‌منظور جلب رضایت سرمایه گذاران و افزایش حضور آنها.

جعفر جمالی کیست؟

جعفرجمالی، دکترای حقوق خصوصی ، پیش از این مدیرعامل بانک دی بوده است. جمالی از آغاز تشکیل بانک دی به عنوان مشاور مدیر عامل و سپس دبیر هیئت مدیره و به مدت ۷ ماه سرپرست بانک دی بود و در نهایت در ۲۵ دی ۸۹ به ریاست بانک دی منصوب شد. وی از سال۹۴ در سمت معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت دارد.

جمالی در ارتباط با ریزش‌های بورسی گفته بود: “شخصا معتقدم تضعیف جایگاه و اقتدار سازمان بورس و مداخله ناروا در وظایف و صلاحیت های آن به بازار لطمه فراوانی زده است. این موضوع را بارها بیان کرده و تذکر داده ام و انتظار می رود که با توجه به این موضوع نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در پی بازگشت این اقتدار باشند”.

جمالی معتقد است: “صعود و نزول شاخص‌ها، طبیعت بازارهای سرمایه و امری ذاتی در بازارهای سرمایه بین المللی است. نمی‌توان بورس معتبری را یافت که فراز و فرود شاخص‌ها را تجربه نکرده باشد.ریشه اصلی ریزش شاخص‌ در سال ۹۹، تغییرات و تحولات متغیرهای کلان تاثیرگذار بر بورس بوده است”.

حامد سلطانی نژاد کیست؟

سلطانی نژاد که پررنگ‌ترین نام عنوان شده برای این سمت است، کارشناسی ارشد مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق (ع) و دکتری مدیریت از دانشگاه علامه طباطبایی (ره) دارد.

از جمله سوابق کاری وی می‌توان به مدیرعاملی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، مدیرعاملی شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه، معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی، مدیرعاملی رئیس بورس کالای ایران اشاره کرد. بهمن ۹۹ بعد از استعفای « حسن قالیباف اصل» یکی از گزینه های ریاست سازمان بورس مطرح شدو اکنون برای بار دوم به عنوان گزینه احتمالی ریاست این سازمان بر سر زبان هاست.

سلطانی نژاد معتقد است: “قیمت گذاری دستوری تجربه‌ای تکراری و شکست خورده است و سیاست های ضد بازار و سرکوب قیمت تولیدات صنایع بالادستی، تجربه ای شکست خورده بوده و تنها راه بهبود بازار، ارتقای شفافیت و پرهیز از اقدامات رانت‌زاست”.

حالا که تغییر رئیس سازمان نهایی و تا انتخاب فرد جایگزین تنها کمتر از چند ساعت دیگر باقی مانده است باید منتظر ماند و دید رئیس سازمان از بین گزینه های احتمالی انتخاب خواهد شد و یا احسان خاندوزی فرد دیگری را به شورای عالی بورس جهت تایید صلاحیت معرفی خواهد کرد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن