بین المللتیتر

ابراز تاسف عمیق آمریکا نسبت به رخدادهای اعتراضات سودان/پلیس سودان: از سلاح گرم استفاده نکردیم

در پی کشته شدن دستکم ۵ غیرنظامی در جریان اعتراضات میلیونی روز شنبه در سودان سفارت آمریکا در خارطوم در بیانیه‌ای ابراز تاسف کرد.

به گزارش خبر هشت، به نقل از اسپوتنیک، سفارت آمریکا در خارطوم در بیانیه‌ای در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توییتر اعلام کرد: “سفارت ایالات متحده از تلفات جانی و مجروح شدن ده ها معترض که برای آزادی و دموکراسی به میدان‌ها آمده بودند، عمیقا متاسف است.”

در این بیانیه آمده که ایالات متحده استفاده بیش از حد از زور را محکوم می‌کند.

بیانیه مذکور در حالی منتشر شد که کمیته مرکزی پزشکان سودان اعلام کرد که تعداد کشته شدگان تظاهرکنندگان در خارطوم به ۵ نفر رسیده است.

در همین رابطه، شاهدان عینی گزارش دادند که نیروهای امنیتی سودان برای متفرق کردن معترضان در پایتخت، خارطوم و شهر عمران، گاز اشک آور پرتاب کردند.

تلویزیون سودان نیز به نقل از پلیس این کشور گزارش داد :”تظاهرات مسالمت آمیز بود، اما به سرعت از مسیر خود منحرف شد و چندین مرکز پلیس مورد حمله تظاهرکنندگان قرار گرفتند.”

این سازمان اعلام کرد که ۳۹ نفر از اعضای آن “به شدت مجروح شده اند”.

پلیس سودان مدعی شده که آنها از “حداقل زور استفاده کرده و در برخورد با تظاهرکنندگان از سلاح گرم استفاده نکرده‌اند.”

شنبه محله های خارطوم و تعدادی از ایالت های سودان صحنه اعتراضات علیه کودتا بود.

از ۲۵ اکتبر گذشته و در پی اعلام وضعیت اضطراری، انحلال شوراهای حاکمیتی و وزارتی، عزل فرمانداران، دستگیری رهبران، وزرا و مقامات احزاب، شاهد اعتراضاتی در محکومیت این اقدامات ارتش و کودتای نظامی است.

انتهای پیام

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
بستن